رشد تولید سرلوحه برنامه افزایش درآمدی زاگرس

نگاهی به فعالیت‌ها و کارنامه عملکرد شرکت پتروشیمی زاگرس نشان می‌دهد که این شرکت مبنای تحقق شعار سال در رشد تولید را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داده است و در این راه توانست فروش خود را در ماه‌های ابتدایی سال بالا ببرد به نحوی که فروش محصولات این شرکت در اردیبهشت‌ماه ۳۱ درصد بالاتر از فروردین ۱۴۰۲ و ۷۳ درصد بیش از متوسط ماهانه در سال گذشته است.
رشد تولید سرلوحه برنامه افزایش درآمدی زاگرس
دیگران چه می خوانند:

به گزارش بهار میرکاشی خبرنگار افق بازار، شرکت پتروشیمی زاگرس در سال جاری و در راستای عمل به منویات رهبر معظم انقلاب در تحقق شعار سال، رشد تولید را در جهت مهار تورم در دستور کار خود قرار داده است. بر این اساس این شرکت در مجموع با 5432 میلیارد تومان در دو ماه ابتدایی سال 1402 توانست 28 درصد بالاتر از دوره مشابه سال قبل فروش کسب کند که طی این مدت مقدار تولید و فروش متانول 4 درصد افزایش داشته است.   
 
شرکت پتروشیمی زاگرس در گزارش 12 ماه منتهی به اسفند پارسال از سود خالص 3162 میلیارد تومانی خبر داد که با رشد 90 درصدی نسبت به دوره مشابه سال قبل همراه شد. مبلغ درآمدهای عملیاتی این شرکت در سال گذشته 2142 میلیارد تومان اعلام شد که نسبت به دوره قبل 11 درصد رشد داشته است. 
 
در اطلاعیه‌های سامانه کدال پتروشیمی زاگرس، دلایل افزایش 144 درصدی سود عملیاتی، ناشی از افزایش 11 درصدی مبلغ درآمدهای عملیاتی به دلیل افزایش 21 درصدی نرخ متوسط ارز نسبت به دوره مشابه قبل اعلام شده است. در این اطلاعیه گفته شده که افزایش 1 درصدی بهای تمام شده کالای فروش رفته به دلیل افزایش 11 درصدی متوسط نرخ گاز خوراک و افزایش 41 درصدی هزینه‌های اداری بوده است. 
 
این شرکت در ادامه روند برنامه‌های افزایش تولیدی در جهت کسب بازارهای جدید برای ارزآوری و درآمد بیشتر، انتفاع سهامداران را درنظر گرفته و هدفگذاری برنامه‌ای و طرح‌های خود را در افزایش فروش با رشد تولید حتی در کاهش نرخ رقم زده است. 
 
 زاگرس، در اردیبهشت ماه 3079 میلیارد تومان فروش داشته که 31 درصد بالاتر از ماه قبل است. این رقم 73 درصد بیش از متوسط ماهانه در سال 1401 است. شرکت در اردیبهشت 162 هزار تن متانول تولید کرده که مقدار فروش این محصول 34 درصد بالاتر از فروردین است. نرخ متانول در اردیبهشت ماه 1 درصد کمتر از فروردین گزارش شده است. 
 
زاگرس به‌عنوان شرکت رده اول در تولید متانول ایران در سال 1379 تاسیس شد. مجتمع تولیدی این شرکت برای رقابت در بازارهای جهانی و همچنین باتوجه به وجود منابع غنی گاز در منطقه پارس جنوبی و موقعیت استراتژیک منطقه در بندر عسلویه احداث شد. این شرکت در سال 1390 با نماد زاگرس در فرابورس پذیرفته شد. در حال حاضر زاگرس به‌عنوان واحد وابسته شرکت گروه گسترش نفت و گاز پارسیان می‌باشد. 
 
شركت پتروشيمی زاگرس ظرفیت توليد حدود 2٫7 درصد متانول جهان و 9 درصد تجارت جهانی متانول را دارا بوده و در بين شركت‌های فعال در اين صنعت در كشور رتبه اول را دارد. 
 
خوراک واحد سنتز متانول، گاز سنتز تولیدی در بخش ریفرمینگ است. انتخاب نوع تکنولوژی تولید گاز سنتز بستگی به مقیاس عملیاتی دارد. فرآیند تولید متانول در شرکت پتروشیمی زاگرس، به‌دلیل بهره‌گیری از پدیده جدید اتوترمال در تولید گاز سنتز و همچنین بازیافت هیدروژن از گاز برج و تزریق مجدد آن به گاز سنتز، دارای ویژگی‌هایی است که کلیه واحدهای تولیدی متانول موجود در ایران فاقد آن هستند. 
 
از سوی دیگر، طراحی مجتمع به‌گونه‌ای انجام شده است تا از حداکثر انرژی تولیدی در راکتورهای سنتز و همچنین انرژی بازیافتی در واحد ریفرمینگ برای تامین انرژی مورد نیاز استفاده شود و از این طریق حدود 205 تن بخار در ساعت با فشار 40 بار تولید و به‌فروش رسد.

رشد تولید سرلوحه برنامه افزایش درآمدی زاگرس

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟