روند صعودی پتروشیمی شیراز در کسب درآمد

شرکت پتروشیمی شیراز ، اولین واحد تولیدی صنایع پتروشیمی ایران در سال ۱۴۰۱ باوجود محدودیت‌های انرژی، توانست با تحقق تمام بودجه‌ پیش بینی شده تا کنون حدود ۱۰۸ درصد از ظرفیت اسمی پتروشیمی را به انجام برساند. پیش‌بینی می‌شود سود خالص شرکت برای سال ۱۴۰۲ حدود ۵ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان خواهد بود. قیمت سهام شیراز روندی صعودی به خود گرفته و در حال حاضر ۴۳۶۰۰ ریال است.
روند صعودی پتروشیمی شیراز در کسب درآمد

به گزارش افق بازار، پتروشیمی شیراز به عنوان قدیمی‌ترین شرکت پتروشیمی ایران در سال 1342 در راستای تولید محصول جهت رفع نیاز کشور و تامین مواد اولیه صنایع پایین‌دستی و کشاورزی و به‌منظور تولید کودهای شیمیایی ازته تاسیس شد و هم‌اکنون در حوزه صادرات بیش از 1 میلیون تن محصول متنوع عرضه می‌کند. این شرکت داری طرح‌های توسعه‌ای است که یکی از آن‌ها تولید در بخش کریستال ملامین می‌باشد. 

پتروشیمی شیراز به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین واحدهای تولید اوره و آمونیاک کشور، با ظرفیت اسمی 3,249,700 تن در سال بخش مهمی از نیازهای کشور و همچنین عرضه در بازارهای جهانی در این حوزه را تامین می‌کند. این شرکت در سال گذشته علاوه بر تحقق تمام بودجه پیش بینی شده توانست حدود 108 درصد از ظرفیت اسمی را جامه عمل بپوشاند.

دیگران چه می خوانند:

ایران به‌دلیل دسترسی فراوان و نسبتا ارزان به ماده اولیه یعنی گاز طبیعی از مزیت رقابتی خوبی برخوردار است. البته تولیدکنندگان ایرانی در سال‌های اخیر به‌دلیل تحریم‌ها، برای صادرات با مشکلات فراوانی روبه‌رو بوده‌اند و عمدتا محصولات خود را با تخفیف‌های قابل توجهی در جهت حفظ مشتریان، صادر کرده‌اند.

شرکت پتروشیمی شیراز با ایجاد انبار جهت دپو محصول در بندرعباس، جایگاه شرکت را در امر صادرات ارتقا داده است. در تحلیل بنیادی شیراز ، این شرکت با 7 نوع محصول تولیدی در مقابل سایر شرکت‌های هم‌گروه دارای مزیت رقابتی است. وجود 2 محصول انحصاری UAN و نیترات آمونیوم نیز باعث تمایز این شرکت نسبت به شرکت‌های رقیب شده است.

مهم‌ترین مشتریان اوره صادراتی کشورهایی نظیر هندوستان، آمریکای لاتین، ترکیه، آسیای میانه، شرق آسیا، آفریقای جنوبی و برزیل هستند. در داخل کشور کود اوره عمدتا در بخش کشاورزی (شامل شرکت‌های خدمات حمايتی و شرکت‌های تعاونی وابسته) و محصولات نيترات آمونيوم به سازمان صنايع دفاع به فروش می‌رسد.

مواد اولیه شركت پتروشیمی شیراز عمدتا گاز مصرفی می‌باشد كه از طریق خط لوله سراسری و از شركت ملی گاز ایران تامین می‌شود. میانگین نرخ گاز خوراک در 9 ماهه ابتدای سال 1401 معادل 5,000 تومان و میانگین آن برای 9 ماهه ابتدای سال 1400 برابر با 4,253 تومان بوده است. همچنین میانگین نرخ گاز سوخت در دوره 9 ماهه سال 1401 برابر با 2,200 تومان بود.

مقدار مصرف گاز خوراک در این دوره 644 میلیون متر مکعب و گاز سوخت نیز 689 میلیون متر مکعب بوده است. سایر مواد مصرفی از قبیل برق، بخار و سرویس‌های جانبی پشتیبانی، توسط نیروگاه‌های مجتمع تولید می‌شود. در ادامه مقدار، قیمت و مبلغ مصرف مواد اولیه شیراز در دوره‌های مالی گذشته نمایش داده شده است. در تحلیل بنیادی شیراز، پیش‌بینی می‌شود شرکت تا پایان سال مالی 1402 حدود 4 هزار میلیارد تومان بابت مواد اولیه خود هزینه کند.

درآمد عملیاتی «شیراز» برای سال مالی 1402، حدود 18 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. همچنین اگر بهای تمام‌شده این شرکت با در نظر گرفتن نرخ افزایش حقوق و دستمزد و تورم به میزان 30 درصد و میانگین دلار 40,000 تومان در این سال، حدود 8 هزار و 700 میلیارد تومان درنظر گرفته شود؛ با کسر سایر هزینه‌ها سود خالص شرکت حدود 5 هزار و 700 میلیارد تومان برآورد می‌شود. باتوجه به سرمایه شرکت، این سود به ازای هر سهم 3,723 ریال خواهد بود.

نمودار روند قیمتی شیراز از سال 1397 تاکنون نشان می‌دهد، قیمت سهام این شرکت طی این سال‌ها روند صعودی متعادلی داشته و در تاریخ 1402/02/10 به بیشترین مقدار خود (43,600 ریال) رسیده است.

گفتنی است، محصولات این شرکت در بورس کالا و بورس انرژی نیز عرضه می‌شوند. شرکت پتروشیمی شیراز یکی از واحدهای فرعی شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان و کنترل‌کننده نهایی آن، شرکت سرمایه‌گذاری غدیر است.

روند صعودی پتروشیمی شیراز در کسب درآمد

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟