شپاس، سهمی عالی برای سودآوری سهامداران

شرکت نفت پاسارگاد به‌عنوان بزرگترین تولید کننده قیر در خاورمیانه توانست در نخستین ماه سال ۱۴۰۲ تولید ۱۱۷ هزار و ۴۶۰ تن  نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش ۶۴ درصدی را برای شپاس به ثبت برساند. شپاس از نظر فعالان بازار معاملات بورس در مدار تغییرات و به سمت سودسازی بزرگی قرار گرفته و برای بورس‌بازان گزینه بسیار مناسبی برای دریافت سود بیشتر است.
شپاس، سهمی عالی برای سودآوری سهامداران

به گزارش افق بازار، شرکت نفت پاسارگاد پس از ثبت یک عملکرد مثبت در سال گذشته، برنامه‌های سال 1402 خود را در راستای تحقق شعار سال مبنی بر افزایش تولید در جهت مهار تورم پایه‌گذاری کرده است. بررسی عملکرد این شرکت از روند فروش، تولید و صادرات با هدف افزايش سهم بازارهاي صادراتي وبهبود نسبت‌هاي سود صادراتي نمایانگر این است که شپاس طرح‌های خود را در جهت رفع موانع و تهدیدات پیش رو برنامه‌ریزی کرده است. 
 
بررسی سهم شپاس در سال جاری نمایانگر افزایش تولید 64 درصدی (نسبت به فروردین 1401) شرکت نفت پاسارگاد با تولید 117 هزار و 460 تن است.  
 
براساس اطلاعات مندرج در سامانه کدال، رشد 50 درصدی فروش کل شرکت نفت پاسارگاد در فروردین 1402 در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به میزان 97 هزار و 978 تن بوده است. مبلغ فروش داخلی این شرکت در نخستین ماه سال جدید به میزان 4 هزار و 307 میلیارد ریال محقق شده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل 25 درصد رشد داشته است. 
 
مبلغ فروش صادراتی فروردین ماه 10 هزار و 225 میلیارد ریال است که نشان از رشد 206 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد.  
 
 شرکت نفت پاسارگاد بعنوان بزرگترین تولید کننده قیر در خاورمیانه دارای 6 کارخانه تولید قیر در شهر های آبادان، اراک، بندرعباس، تهران، تبریز ،شیراز و 2 پایانه صادراتی در بندر امام خمینی (ره) ماهشهر و بندر شهید رجایی بندرعباس است. 
 
واحد تحقیق و توسعه نفت پاسارگاد در حوزه فناوری های جدید عملکردی مناسب از خود برجای گذاشته که دلیل این وجه تمایزات نفت پاسارگاد، قدرت در حوزه تحقیق و توسعه بوده است. 
 
از نظر فعالان و کارشناسان بازار معاملات سهام، شپاس سال 1401 حدودا 13 هزار میلیارد تومان فروش داشته است که از محل این فروش حدودا 450 تا 500 تومان eps خواهد ساخت. برای سال 1402 این گروه معتقدند که با طرح مخازن ذخیره‌سازی که شرکت نفت پاسارگاد در سامانه کدال افشا کرده است، احتمال فروش بین 20 تا 25 هزار میلیارد تومان افزایش دارد. به عبارتی شپاس می‌تواند 800 تا 1000 تومان eps به دست خواهد آورد. از آنجایی که قیمت روز سهم حدودا 3000 تومان یعنی p/e فوروارد سهم 3 می‌باشد، شپاس توانایی این را دارد که از همین محدوده به میزان 2برابر افزایش پیدا بکند. 
 
به نظر می‌رسد که شپاس با ارزش بازار 7500 میلیارد تومان با قیمت 31650 ریال در تابلو معاملات بورس به طور کامل در بحث بنیادی و فروش و موضوع سودسازی متحول شده است. 
 
شرکت نفت پاسارگاد، به تازگی بهره‌برداری از خط تولید محصول جدید خود را آغاز کرده که بسیار کمک کننده برای فروش است، همچنین طرح توسعه دیگری نیز در دست احداث دار‌د. 
 
فروش احتمالی 20٫000 میلیارد تومان برای امسال و ساختن P/E فوروارد 5 می‌تواند برای سرمایه‌گذاران و سهامدارانی که دیدگاه بلندمدت و میان‌مدتی دارند، گزینه بسیار جذاب و مناسبی باشد. 
 
شرکت نفت پاسارگاد، 6 سال است هیچ نوع افزایش سرمایه انجام نداده که با توجه به ظرفیت رشد سهام قطعا در دستور کار برای رقیق شدن سهم خواهد بود. همچنین از زمان حضور در بازار بورس نیز تجدیدارزیابی نداشته که باتوجه به مالکیت بیش از 10 زمین در کارخانه های مختلف از جمله شتران، شخارک، شپترو، شبندر، شبریز و….همچنین ساختمان سعادت آباد شرکت که ارزش دفتری 23 میلیاردی دارد ولی ارزش روز 245 میلیاردی است، می‌تواند تجدید ارزیابی بزرگی را انجام دهد.

بورس‌بازان باور دارند که با آمدن گزارشات مالی شرکت نفت پاسارگاد بر روی کدال و تاثیر طرح توسعه مخازن ذخیره سازی بر روی افزایش ظرفیت شرکت، سهم شپاس به عنوان یک نماد بسیار ارزنده توانایی این را دارد که به جایگاه واقعی خود که سقف کانال است برسد.

دیگران چه می خوانند:

شپاس، سهمی عالی برای سودآوری سهامداران

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟