فروش ۶۴ همت « پارس» در سال ۱۴۰۲

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پتروشیمی پارس با حضور 93 درصد از سهامداران در محل فعالیت شرکت شهرستان عسلویه با حضور هیات مدیره شرکت، نمایندگان سهامداران، کارکنان ، مدیران بانک های تجارت، صادرات، ملت در هتل نخل کنگان برگزار شد.
فروش ۶۴ همت « پارس» در سال ۱۴۰۲

در ابتدای این مجمع، مدیرعامل پتروشیمی پارس با ارائه گزارشی از عملکرد و برنامه‌های این پتروشیمی گفت :چشم‌انداز افق سال 1407 شرکت پتروشیمی پارس، سرآمدی در تولید پایدار، بهره‌وری و توسعه زنجیره ارزش خواهد بود. میرحاجی افزود: تا زمانی که افزایش ظرفیت جدید و توسعه واحدها را نداشته باشیم، سودآوری از طریق رشد درآمد با پیدا کردن مشتریان جدید، بازاریابی و بهره‌وری و مدیریت هزینه‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود.وی گفت:  در سال مالی مذکور در همه محصولات نسبت به سال 1401 به شکل صعودی رشد تناژ تولید داشتیم. مدیرعامل پتروشیمی پارس‌ اظهار داشت:  در 3ماهه اول سال 1403 رشد 20هزار تنی در تولید نسبت به 3ماهه مشابه سال گذشته داشتیم. این در حالی است که توقفی در تولید نداشتیم و امیدواریم در 3ماهه بعدی و 9ماهه بعدی هم این روند را ادامه دهیم. میرحاجی  ادامه داد: در سال 1402 با توجه به موجودی خوراک بنزن و اتیلنی که داشتیم، تقریباً با 100درصد ظرفیت تولید انجام دادیم.وی تصریح کرد : از 45 همت فروش در سال 1401 به 64 همت فروش دست یافتیم. میرحاجی گفت: دلیل کاهش سود عملیاتی به دلیل کاهش سود سرمایه‌گذاری در شرکت آریا ساسول بوده است. چون سودی که از این شرکت انتظار داشتیم، محقق نشد؛ به این دلیل که عمدتاً پلیمرهایی که آریاساسول صادر می‌کند، به‌خصوص از تیرماه سیر نزولی عجیبی داشته است و حدود 40درصد پلیمرها کاهش قیمت داشتند. به‌طوری که در پایان سال حدود 35درصد انحراف سود از این محل را مشاهده کردیم.

مدیرعامل پتروشیمی پارس درخصوص حوزه تولید استایرن منومر گفت:استایرن منومر موتور پیشران صنایع پایین‌دستی اعم از یونولیت ساختمانی، عایق لوازم، خودرو و… است.وی ادامه داد: عدم راه‌اندازی واحدهای جدید تولید استایرن حداقل تا چهار پنج سال آتی است. میرحاجی گفت: ظرفیت شرکت‌ 40هزار مترمکعبی ذخیره‌سازی این محصول است که پتانسیل واردات و کسری استایرن منومر وجود دارد. مدیرعامل پتروشیمی پارس افزود: دسترسی به سکوی بارگیری زمینی و توزیع در سراسر کشور، رسیدن به قیمت فروش تلفیقی برای تأمین کسری کشور، پشتیبانی حاکمیتی برای تأمین مستمر خوراک بنزن و اتیلن برای استمرار تولید 100درصدی  از دیگر اقدامات است. وی افزود: پایین بودن حاشیه سود تولید استایرن منومر به دلیل بالا رفتن قیمت خوراک بنزن و پیگیری برای اصلاح نرخ عرضه استایر منومر داخلی از طریق NPC از دیگر موارد مهم درخصوص این محصول است.مهندس میرحاجی در ادامه افزود: پتروشیمی پارس در پنجمين سال پیاپی موفق به کسب عنوان برتر صنعت سبز در بخش الگوهای زیست محیطی کشور شد.میرحاجی افزود: آزمایشگاه پتروشیمی پارس برترین آزمایشگاه شرکت‌های نفت، گاز و پتروشیمی در سطح جنوب به عنوان رتبه برتر آزمون های مهارت ملی شناخته شده است. 

دیگران چه می خوانند:

مدیر عامل پتروشیمی پارس با بیان اینکه ‌در حال مطالعه بر پروژه واحد استحصال متان برای افزایش ظرفیت هستیم افزود:بهره‌برداری از پروژه افزایش ظرفیت تولید محصول بوتان با همکاری پارس، اتصال خط سوخت پشتیبان به شبکه گاز سوخت مبین انرژی خلیج فارس، افزایش ظرفیت واحد اتیل بنزن و استایرن منومر، شروع پروژه خرید و نصب توربین گازی پنجم، شروع اجرای خط مستقل انتقال پساب واحد اتیل بنزن و استایر منومر به تصفیه‌خانه مبین بخشی از اقدامات مهم پتروشیمی پارس در راستای بهبود عملیاتی است. مدیرعامل پتروشیمی پارس خاطرنشان کرد: ‌سال گذشته 13 میلیون یورو از بابت داخلی‌سازی قطعات و کاتالیست صرفه‌جویی ارزی داشتیم. وی افزود: اجرای پروژه خودکفایی و بومی‌سازی و تولید کاتالیست اتیل بنزن و مولکولارسیوهای واحد استحصال اتان، آنتی پلیمرهای استایر منومر و کنترل ولوها و قطعات ماشین آلات حساس، بومی‌سازی ساخت داخل انواع مبدل‌های صفحه‌ای و قطعات توربو کمپرسورها و همچنین پروژه توسعه ساخت داخل با تمرکز بر بومی‌سازی کاتالیست استایر منومر مواد شیمیایی مصرفی و روغن حرارتی واحدهای عملیاتی، بخشی از اقدامات مهم پتروشیمی پارس در حوزه خودکفایی بوده است.میرحاجی گفت: شرکت پتروشیمی پارس در لیست صنایع آلاینده در سال 1402 قرار نگرفت.

مدیرعامل پتروشیمی پارس با اشاره به  قراردادهای اصلی و جاری طرح PDH و زنجیره ارزش بیان داشت:یک قرارداد 44ماهه با شرکت مشارکت پناه صنعت پارت منعقد شده که موضوع آن ارائه خدمات اخذ حق لیسانس، طراحی و مهندسی و تأمین تجهیزات، پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی واحد تولید پروپیلن با ظرفیت اسمی 600هزار تن در سال است.وی افزود: یک قرارداد 12ماهه با شرکت جهاد نصر کرمان برای خاک‌برداری، خاک‌ریزی و تراس‌بندی زمین شمالی پروژه PP-PDH منعقد شده است.مدیرعامل پتروشیمی پارس گفت: قراردادی 48ماهه با شرکت آریان پیشرو قرن با موضوع انجام خدمات مدیریت طرح برای نظارت بر واحدهای PP-PDH، احداث واحدهای آن و همچنین تهیه اسناد مناقصه مورد نیاز پروژه منعقد شده است.در اين جلسه‌ 1000 میلیارد ریال برای مسئولیت های اجتماعی شرکت‌ مصوب شد. در ادامه گزارش حسابرس قرائت شد و با اکثریت آرا صورت‌های مالی به تصویب رسید.این مجمع همچنین روزنامه‌های اطلاعات و  رویداد پارس‌ را به عنوان روزنامه‌های کثیرالانتشار برای نشر آگهی‌های رسمی انتخاب کرد و در نهایت 265 ریال به ازای هر سهم، سود نقدی تقسیم کرد.

 

 

فروش ۶۴ همت « پارس» در سال ۱۴۰۲

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟