تپسی امروز عرضه اولیه می‌شود | سه شنبه 24 خرداد 1401

امروز سه‌شنبه ۵ درصد از سهام شرکت پیشگامان فن‌آوری و دانش آرامیس با نماد تپسی، با روش گشایش به عنوان نخستین استارتاپ در فرابورس عرضه اولیه می‌شود.
تپسی امروز عرضه اولیه می‌شود | سه شنبه 24 خرداد 1401

به گزارش افق بازار: با شروع سال 1401 هفت عرضه اولیه در بازار سرمایه انجام شد. قرار است امروز یعنی سه‌شنبه سهام شرکت تپسی به عنوان هشتیمن شرکت در بازار سهام عرضه اولیه شود.

تعداد کل سهام شرکت یک میلیارد و 170 میلیون و 528 هزار و 800 است و هر کد می‌تواند حداکثر یک میلیون و 400 هزار سهم خریداری کند.

دیگران چه می خوانند:

نکته قابل توجه این است که معاملات ثانویه تپسی روی تابلو صرفا توسط سرمایه گذاران حرفه‌ای موضوع تبصره یک ماده 8 مکرر دستورالعمل پذیره نویسی و عرضه اولیه اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران قابل انجام است.

گفتنی است با توجه به اینکه بیش از 50 درصد دارایی تپسی را دارایی‌های نامشهود تشکیل می‌دهد. براساس دستورالعمل پذیره‌نویسی و عرضه اولیه استارتاپ‌ها، تنها سرمایه‌گذاران واجد شرایط یعنی صندوق‌های سرمایه‌گذاری امکان خریداری سهام تپسی را در روز عرضه اولیه دارند.

از همین رو افراد حقیقی که دارای کد بورسی هستند نمی‌توانند در عرضه اولیه روز سه شنبه شرکت کنند. همچنین 50 درصد از سهام خریداری شده در روز عرضه اولیه توسط سرمایه گذاران واجد شرایط تا 90 روز پس از این تاریخ امکان عرضه ندارند.

سهام این شرکت در تاریخ 29 دی ماه سال 1399 توسط هیئت پذیرش اوراق بهادار در بازار دوم فرابورس ایران پذیرش شد.

بر اساس ارزش‌گذاری تامین سرمایه کاردان، ارزش تپسی حدود 1700 میلیارد تومان است. اگرچه مدیرعامل تپسی در نشست خبری عرضه اولیه این شرکت از ارزش جدید تپسی در حدود 2400 میلیارد تومان خبر داده بود.

افزایش درآمد تپسی
میلاد منشی‌پور، مدیرعامل تپسی در نشست اخیری این مجموعه گفت: همچنان ظرفیت پنج تا شش میلیون سفر در کشور خالی است که می‌توان از این پتانسیل استفاده کرد و به طور مشخص تاکسی اینترنتی می‌تواند آن را جذب کند از این رو سایز بازار کماکان بزرگ است. برای تحقق این موضوع نیاز به سرمایه‌گذاری وجود دارد. کم شدن و از بین رفتن پاندمی کرونا روی درآمد ما اثرگذار است. در تابستان گذشته 58 میلیارد تومان درآمد داشتیم که این رقم در زمستان به 91 میلیارد تومان رسید و پیش‌بینی می‌شود در آخر خرداد به 98 میلیارد تومان برسد.

وی ادامه داد: در یک ماه گذشته به پنج شهر جدید وارد شدیم و خدمات ارائه می‌دهیم و در سه ماه آینده به 13 شهر دیگر وارد خواهیم شد. سال گذشته 266 میلیارد تومان درآمد عملیاتی داشتیم و پیش‌بینی ما از درآمد عملیاتی سال آینده 680 میلیارد تومان درآمد کمیسیون است. البته 70 درصد از درآمد ناشی از رشد عملیات و 30 درصد آن نیز از رشد قیمت‌ها است.

مدیرعامل این تاکسی اینترنتی گفت: قرار است تپسی به سوپراپ تبدیل شود و دو سرویس جدید تپسی پک و تپسی لاین نیز به خدمات ما اضافه می‌شود.

تپسی امروز عرضه اولیه می‌شود | سه شنبه 24 خرداد 1401

اخبار وبگردی:

آیا این خبر مفید بود؟